środa, 28 lipca 2010

Bezpieczna jazda po Niemczech

Polacy często mają problemy z niemieckimi przepisami ruchu drogowego. Wydawałoby się, że są one podobne, a jednak są pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę.

Różnice zaczynają się już w obowiązkowym wyposażeniu samochodu. W Polsce obowiązkowa jest gaśnica, a w Niemczech  apteczka. To wszystko jest uregulowane przez międzynarodowe przepisy tzw. Konwencji Wiedeńskiej, która mówi, że samochody poruszające się za granicą muszą spełniać wymogi przepisów kraju, z którego pochodzą - tłumaczy komisarz Harald Stips z dyrekcji policji w Anklam. Oznacza to, że polski samochód w Niemczech nie musi mieć apteczki, a niemiecki samochód w Polsce nie musi być wyposażony w gaśnicę. Poza tym obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego w Niemczech.

piątek, 23 lipca 2010

Rejestracja samochodu w Polsce czy w Niemczech?

Wielu Polaków (lub osób z podwójnym polsko-niemieckim obywatelstwem) zamieszkałych oraz zameldowanych na terenie Niemiec posiada samochody zarejestrowane w Polsce. Rejestracja auta oraz utrzymanie samochodu (ubezpieczenie) w Polsce jest o wiele tańsze niż w Niemczech, gdzie poza wysokimi kosztami ubezpieczenia samochodu należy zapłacić jeszcze podatek (Kfz-Steuer, który w Polsce płaci się w paliwie) oraz samochód musi przejść badanie techniczne (TÜV). Z tych powodów wielu posiadających zameldowanie w Niemczech i w Polsce decyduje się zarejestrować samochód tam, gdzie taniej, czyli w Polsce.

Niemcy odkręcają rejestracje Polakom

Policja w Kolonii poluje na auta Polaków mieszkających w Niemczech i zabiera im polskie tablice rejestracyjne. Chce ich zmusić do płacenia podatku drogowego.

Dwa miesiące temu Marek Firmanty, Polak spod Kielc, który mieszka i pracuje w Kolonii, wyjeżdżał ze swojego garażu. Po kilkunastu metrach forda fiestę pana Firmantego zatrzymał patrol niemieckiej policji. Policjanci sprawdzili nazwisko kierowcy w komputerze, a chwilę później jeden z nich scyzorykiem odkręcił tablice rejestracyjne i skonfiskował dowód rejestracyjny.

- Zostawił mnie na ulicy. Napisał na kartce nazwisko i numer telefonu do prezydium policji, powiedział "cześć" i odjechał. Żadnego protokołu nie zostawił - mówi pan Marek. Auto trzyma teraz w garażu.

czwartek, 22 lipca 2010

Osiedlenie w Niemczech

(w przypadku posiadania niemieckiego obywatelstwa)
/tekst pochodzi z internetowego archiwum, ze strony http://sozpol.eu/ ; obecnie na tej stronie nie jest on dostępny; tekst jest fragmentarycznie nieaktualny, z grudnia 2008, mimo to zawiera sporo przydatnych informacji/

Każdy, kto znajduje się w posiadaniu niemieckiego paszportu lub jakiegokolwiek innego dokumentu potwierdzającego jego niemieckie obywatelstwo, ma prawo do przebywania na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Przebywanie to nie oznacza wcale tylko turystycznej wizyty. Z tego powodu jedynym obecnie najłatwiejszym sposobem sprowadzenia się do Niemiec (mając oczywiście obywatelstwo niemieckie z pochodzenia) jest po prostu przyjazd tu na własną rękę. Osiedleniec taki nie ma oficjalnego statutu osiedleńca (Spätaussiedler), ale ma prawo do wszystkich świadczeń socjalnych, gdyż traktowany jest wobec prawa jak każdy inny Niemiec. Każdy zaś obywatel Niemiec ma prawo do skorzystania z pomocy niemieckiego państwa  - w znalezieniu i opłaceniu mieszkania, jego wyposażeniu i uzyskaniu pomocy finansowej pokrywającej podstawowe potrzeby całej rodziny. Tzw. "pomoc na start" i zabezpieczenie podstawowych potrzeb są tu tym samym zapewnione. Podstawowe potrzeby są w Niemczech ustawowo określone i wynoszą dla jednej samotnej osoby 345,- € w landach zachodnich i 331,- € w landach wschodnich na miesiąc. Do tego dochodzi opłacenie przez państwo mieszkania i jego ogrzewania (dokładna kwota pokrywanego przez państwo czynszu zależna jest od ustaleń lokalnych władz).

Zaczynamy!

Zaczęło się. Ruszył proces, którego nie sposób zatrzymać. Prędzej z konieczności, niż z własnej, nieprzymusowej woli. Jesienią, najpóźniej zimą planuję osiedlić się w Niemczech. Wizja porzucenia wszystkiego co znane, i rzucenie się na głęboką wodę nieco przeraża. Mam nadzieję, że prowadzenie tego bloga, pomoże mi w tym procesie. Będę zamieszczał tu informacje, związane z przesiedleniem, także te archiwalne. Internet ma to do siebie, że dane jednego dnia są, a drugiego próżno ich szukać. Jeśli jednak zamieszczę tu przydatne teksty, poradniki z różnych stron, to będę mieć pewność, że nie znikną. Oczywiście z podaniem źródła. Być może ktoś, kto również zamierza się przesiedlić, także znajdzie tu ciekawe informacje, lub linki.

Jestem już w posiadaniu Staatsangehörigkeitsausweis oraz paszportu. Jeszcze tylko odłożę jakieś środki, i można zaczynać...